1.Web tarayıcınızda, şu biçimde URL'yi girin: https://<sunucu adı>:<sunucu bağlantı noktası>/onexportal.html burada:

<Sunucu adı>  one-X Portal sunucusunun adı veya IP adresidir.

<Sunucu bağlantı noktası> one-X Portal tarafından kullanılan bağlantı noktası numarasıdır. Bu HTTPS erişimi için 9443 ya da 8443 olabilir.

Bazı durumlarda, https:// yerine http:// ve bağlantı noktası olarak 8080 kullanabilirsiniz. Sistem yöneticiniz buna izin verilip verilmediğini bildirecektir.

2. Kullanıcı adı ve Parola bilgilerinizi girin.

(İsteğe bağlı) Kullanıcı adınızı ve parolanızı bilgisayara kaydetmek istiyorsanız Bu bilgisayarda beni hatırla onay kutusunu seçin. Bu onay kutusunu yalnızca bu bilgisayarı siz kullanıyorsanız seçin.

Telefonda oturum açma
Telefon sisteminde veya harici bir telefonda uzantıda oturum açabileceğiniz portalınız vardır. Bunun için Telefonda oturum aç öğesine tıklayın. Kullanmak istediğiniz telefon sistemi ile uzantıda zaten oturum açtıysanız bunu yapmanıza gerek yok.

Dahili Telefona Oturum Açma
Telefon sistemindeki bir dahili numarada oturum açmak için Telefonumda oturum aç onay kutusunu seçin ve Ana Dahili Numara alanına dahili hattın ana dahili numarasını girin. Daha fazla bilgi için bkz. Ortak Masa.

Harici Telefona Oturum Açma
Ev veya cep telefonunuzda oturum açmak için Uzaktan Takip üzerinden oturum aç onay kutusunu seçin ve Uzaktan Takip Numarası alanına ev telefonu veya cep telefonu numarasını girin. Bu seçenek sadece sistem yöneticiniz tarafından sizin için yapılandırılmışsa desteklenir. Daha fazla bilgi için, bkz. Uzaktan takip.

3. Oturum Aç'a tıklayın.

Eğer bir Parolayı değiştir menüsü görünürse, sistem yöneticinizin hesabınızı Yeni Parola İçin Zorla ayarı yaptığını gösterir. Mevcut ve yeni parolarınızı tekrar girin ve Onayla öğesine tıklayın. Parolanın sistem yöneticisinin ayarladığı gereklilikleri karşılaması gerektiğini unutmayın aksi halde menü yeniden görünür. Parola Değiştirme bölümüne bakın.

Oturum açılmazsa one-X Portal aşağıdaki iletilerden birini gösterebilir:

"Geçersiz kullanıcı kimlik bilgileri"
Kullanıcı adının veya parolanın yanlış olduğunu belirtir.

"Size lisans atanamadı. Lütfen yöneticinize başvurun":
Bu, one-X Portal kullanma lisansınız olmadığını ya da one-X Portal uygulamasının telefon sisteminize bağlanamadığını belirtir.

"Csta Kaynak yok"
Bu, tarayıcınızın one-X Portal uygulamasını desteklemediğini belirtir.