Telefon sisteminizde Voicemail Pro sesli posta sistemi etkinleştirilmişse aramaları kaydedebilirsiniz.

Varsayılan olarak arayan bir arama kaydı uyarısı sesi duyar. Kaydedilmekte olan bir aramaya başka taraflar eklerseniz (örneğin bir konferans başlatarak), uyarı sesi tekrar duyulur. Sistem yöneticiniz arama kaydı uyarı iletisini kapatabilir. Ancak, bunun yapılması yasak veya yasal şartlara tabi olabilir.

Varsayılan olan kayıt kendi sesli posta kutunuzda saklanır. Sistem yöneticiniz arama kayıtlarınızın saklanacağı posta kutusunu değiştirebilir.

Aramaya bağlı olduğunuz sürece kayıt devam eder. Aramayı başka bir kullanıcıya veya numaraya aktarırsanız kayıt sona erer.

Arama kaydetmeyi başlatmak için:

1. Ana menü sekmesindeki callsHead Aramalar aracını kullanarak bağlı arama için arama sekmesini seçin. Sağdaki iki bağlı ahize conn_connected simgesi olan sekmedir.
pa calls

2. Aramayı kaydetmeye başlamak için sağdaki callRecord kaydet düğmesine tıklayın. Düğme bir callRecord_disable simgesi olarak görüntüleniyorsa herhangi bir nedenle kayıt yapılamıyor demektir.

3. Kayıt başladıktan sonra düğme callStopRecord simgesi olarak değişir. Kaydı sonlandırmak için buna tıklayın. Aramayı park eder, aktarır veya konferansa dönüştürürseniz arama kaydı otomatik olarak durur. Aramayı beklemeye alırsanız, arama beklemede olduğu sürece arama kaydı duraklatılır.