Uzaktan takip modu uzak bir konumdaki bir telefonu kullanarak arama yapmanızı ve almanızı sağlar. Tüm aramalar telefon sistemi tarafından başlatılır ve telefon sistemi üzerinden gider. Söz konusu konumdan bir web tarayıcısını şirketinizin one-X Portal sunucusuna bağlayabileceğiniz bir veri bağlantınız olması da gerekir. Bu mod sadece sistem yöneticiniz tarafından sizin için yapılandırılmışsa kullanılabilir.

Arama yaparken numarayı çevirmek için one-X Portal uygulamasını kullanırsınız. Telefon sistemi yapılandırılmış olan uzaktan takip numaranızı arar ve yanıtlandığında normal dahili numaranızdan, ev telefonunuzdan veya cep telefonunuzdan çevriliyormuş gibi numarayı çevirir. Arayabileceğiniz numaralar hala normal çevirme kısıtlamalarınıza (varsa) tabi olacaktır.

Normal dahili numaranıza gelen aramalar yeniden uzaktan takip numarasına yönlendirilir ve one-X Portal uygulamasında ilgili arama ayrıntıları görüntülenir.

Uzaktan takip modu seçiliyken, normal dahili telefonunuzdaki oturumunuz kapatılır. Uzaktan takip modunu kapattığınızda, varsa ve başka bir ortak masa kullanıcısı tarafından kullanılmıyorsa dahili numaranız normal telefon dahilinize geri döner. Normal dahiliniz yoksa veya müsait değilse, telefon sistemi oturumunu kapatmışsınız gibi davranılır ve aramalarınız varsa veya meşgul çalıyorsa sesli postaya gönderilir.

İç dahili numaranızda ve cep numaranızda oturum açıp sonra istemcilerden birini kullanarak iletişim durumunuzu ve durum iletinizi değiştirirseniz değişiklik diğer istemciyle eşitlenir.

Uzaktan takip numarası konumundaki telefonun tek hatlı bir telefon olduğu varsayılır. IP Office yapılandırmanızda arama bekletme özelliği etkinleştirilmişse geçerli arama IP Office üzerinden bağlı olduğunda bu özellik tek bir arama için kullanılabilir.